Astar Eskilstuna

Utbilda dig till Bagare och konditor i Västerås

Vill du ha ett kreativt yrke där du får göra människor lycklig varje dag? Det är så vardagen som bagare ser ut – för vem blir inte glad av ett färskt bakverk? Om det här låter intressant är bagare rätt yrke för dig!

Varför bli bagare och konditor?

Folk kommer alltid vilja ha bakverk, vilket betyder att du alltid kommer att behövas. Så oavsett om du arbetar på bageri, café eller restaurang är möjligheterna till jobb mycket goda.

Som bagare och konditor får du skapa och dekorera goda bullar och bröd samt experimentera med nya smaker. Att se en färdig bakelse och veta att du skapat den från grunden är också otroligt givande.

Det här lär du dig

På Astar får du alla kunskaper som krävs för att lyckas i bakningens snabba och spännande värld. Du lär dig allt från grunderna i vilka ingredienser och tekniker som är bäst att använda till avancerade färdigheter som dekorering. I utbildningen ingår även bakning av olika bakverk: allt från kakor och tårtor till bröd.

Hos oss får du inte bara värdefulla tekniska färdigheter. Du får även lära dig av duktiga bagare under det arbetsplatsförlagda lärandet (APL), där du får testa på yrket på ett riktigt bageri. Detta ger dig ett försprång in i branschen och möjlighet att knyta kontakter inför ditt framtida yrkesliv.

Om du vill förvandla din passion till en karriär är du välkommen till Astar!

Det här får du på Astar

  • Stora chanser till jobb.
  • Lär dig genom arbetsplatsförlagt lärande (APL).
  • Utveckla din yrkestalang och väx som människa.

 

Vem kan söka

Du som är arbetssökande och inskriven på Arbetsförmedlingen är varmt välkommen att prata med din handläggare och berätta att du är intresserad av att gå utbildningen. Det är alltid handläggaren som bestämmer vem som får gå en arbetsmarknadsutbildning.

 

Ekonomisk kompensation

Du som är inskriven hos Arbetsförmedlingen kan ha rätt till aktivitetsstöd, kontakta Arbetsförmedlingen för mer info.

 

Har du frågor om utbildningen?

Kontakta

Björn Johansson
Verksamhetschef 
T:  073-803 23 38  
E:  bjorn.johansson@astar.se

Programöversikt

  • Restaurang & Livsmedel

    Arbetsmarknadsutbildning
  • Basutbildning

    Det krävs inga förkunskaper för att läsa detta program
  • Klassrum

Ansök här

Poängplan

Relaterade utbildningar

Tillfällen

Tillfälle 4

Kursstart 16 november 2026
Ansökan - Startdatum 13 juli 2026
Ansökan - Stoppdatum 16 september 2026

Tillfälle 4

Kursstart 16 november 2026
Ansökan - Startdatum 13 juli 2026
Ansökan - Stoppdatum 16 september 2026

Tillfälle 4

Kursstart 16 november 2026
Ansökan - Startdatum 13 juli 2026
Ansökan - Stoppdatum 16 september 2026