Astar Solna Tomteboda Restaurang & Livsmedel

Chark, fisk och kött i butik

Komvux

Brinner du för mat? Gillar du att möta nya människor? Vill du lära dig allt om fisk, kött, grönsaker och frukt? Då är det här utbildningen för dig!

Varför utbilda sig inom chark, fisk och kött i butik?

Under utbildningen blir du specialist på hantering och tillagning av kött, fisk och andra färskvaror. Detta gör att du efter examen kan arbeta som exempelvis delikatessansvarig eller med färskvaror i en butik. Din expertis inom kvalitetsråvaror och kundservice gör dig till en värdefull resurs i branschen.

Med en examen i ”Chark, kött och fisk i butik” får du möjlighet att arbeta med något du älskar i en bransch där kunniga medarbetare alltid efterfrågas.

Det här lär du dig

I utbildningen får du teoretiska kunskaper och praktiska färdigheter som är viktiga för yrkesrollen som charkuterist inom charkindustrin, eller som delikatessbiträde i delikatessbutiker, lunchrestauranger, livsmedelsbutik och storkök. Du lär dig hur du ska hantera de dagliga uppgifterna som ingår i yrket. Du lär dig även att presentera, förbereda och tillreda olika råvaror ex. ost, fisk eller ost. Tillsammans med kunskaper inom näringslära, djurets anatomi, prissättning samt vilka lagar och regler som finns inom delikatessavdelningen, får du möjlighet att utveckla förmågor inom försäljning med en känsla för smak och mat.

Det här får du på Astar

– Stora chanser till jobb.
– Lär dig genom arbetsplatsförlagd lärande (APL).
– Utveckla din yrkestalang och väx som människa.

Så här går det till

Lärling: 1 dag i veckan är du i skolan, 3 till 4 dagar är du ute på en arbetsplats tillsammans med en handledare

Ekonomisk kompensation

Du kan ansöka om lån eller bidrag hos CSN, ansökan görs via CSN:s hemsida Centrala studiestödsnämnden – CSN.

Poängplan

Kurs Poäng
HygienHYGHYG0100
Orienteringskurs, kursintroduktionKGYORI11C50
Livsmedels och näringskunskap 1LIVLIV01100
Mat och Butik SpecialiseringMAOMAT00S100
Mat och Butik 1MAOMAT01100
Mat och Butik 2MAOMAT02100
Branschkunskap inom restaurang och livsmedelMÅTBRC0100
Service och bemötande 1SEVSEV01100
750 poäng

Orter

För att ansöka behöver du ange den kommun du är folkbokförd i. Sök på tillgängliga orter för denna utbildning här ovanför. Gå till ansökan

Nästa start

Visa tilfällen

Har du frågor?

eller mejla oss: