Astar Jönköping Hotell & Turism

Hotell och konferens

Komvux

Vill du jobba med hotell och turism? Välkommen till denna utbildning och öppna dörrarna till en spännande karriär i en växande bransch.

Varför utbilda sig inom hotell och konferens?

Detta är en utbildning för dig som är intresserad av en framtid inom hotell- och konferensbranschen. I yrket får du träffa nya människor varje dag och arbeta med en mängd olika uppgifter. Det är helt enkelt en varierande, meningsfull och givande yrkesbana.

En annan fördel är att människor aldrig kommer att sluta besöka hotell, vilket betyder att du alltid kommer ha goda jobbmöjligheter. Om du vill kan du också välja att starta egen verksamhet och bli en del av den spännande och snabbväxande branschen.

Efter hotell och konferens-utbildningen har du möjlighet att välja någon av följande inriktningar: konferensvärd, receptionist, bokning eller aktiviteter och upplevelser.

Det här får du på Astar

– Stora chanser till jobb.
– Lär dig genom arbetsplatsförlagd lärande (APL).
– Utveckla din yrkestalang och väx som människa.

Ekonomisk kompensation

Du kan ansöka om lån eller bidrag hos CSN, ansökan görs via CSN:s hemsida Centrala studiestödsnämnden – CSN.

Poängplan

Kurs Poäng
Service & Bemötande 1SEVSEV01100
BesöksnäringenAKTBEO0100
Konferens & EvenemangKONKOF0100
LogiRECLOG0100
400 poäng

Orter

För att ansöka behöver du ange den kommun du är folkbokförd i. Sök på tillgängliga orter för denna utbildning här ovanför. Gå till ansökan

Nästa start

Visa tilfällen

Har du frågor?

eller mejla oss: