Restaurang & livsmedel
Bar och servering
Detta program vänder sig till dig som vill arbeta som servitör eller jobba med barteknik
Utbildningen riktar sig till dig som vill lära dig yrket som bartender och kypare genom praktiskt arbete. Under utbildningen lär du dig att bemöta gäster på ett serviceinriktat sätt för att kunna skapa och upprätthålla en trevlig atmosfär.
Du utvecklar dina kunskaper i olika serveringsmetoder, bärteknik och matsalshantverk.
Du får även lära dig att utforma menyer samt hur du kombinerar mat och dryck på bästa sätt.
Utbildningen kombinerar dryck- och serveringskunskap vilket breddar din erfarenhet och gör dig mer eftertraktad på arbetsmarknaden.
Hur går utbildningen till?
För att du ska lära dig på bästa sätt använder vi Google for Education, som du kan använda via datorn eller genom appar i telefon eller surfplatta. Här får du tillgång till dina kurser/moduler och ett samlat material av bland annat filmer, presentationer och övningar. Till detta får du naturligtvis också läroböcker och annat utbildningsmaterial.
Du gör även APL (arbetsplatsförlagt lärande) på en arbetsplats – på minst 8 veckor – och får då knyta kontakter som kan leda till jobb.
Google for Education
Utbildningskod | Innehåll | Poäng |
KGYORI | Orienteringskurs | 50 |
DRYDRY0 | Drycker | 100 |
SERSER01 | Servering 1 | 100 |
SERSER02 | Servering 2 | 200 |
SEVSEV01 | Service och bemötande 1 | 100 |
DRYBAT0 | Barteknik | 100 |
DRYDRC0 | Drycker och ansvarsfull alkoholhantering | 100 |
Totalt | 750 poäng |

Vi hjälper dig!
Kontakta ditt lokala kontor så hjälper vi dig med mer information om utbildningen.
Kontakta:
Fakta om utbildningen
- Utbildningstyp:
Klassrum, Komvux
- Utbildningsstart:
Nässjö kommun har löpande intag, kontakta kommunen för exakta start- och sökdatum.
- Utbildningslängd:
37 veckor
Klassrum, Komvux
Nässjö kommun har löpande intag, kontakta kommunen för exakta start- och sökdatum.
37 veckor
Ekonomisk kompensation
När du går hos oss kan du få lån från CSN.
Du kan söka bidrag och lån, eller enbart bidrag. Läs mer på www.csn.se.
Diplom
När du är klar med utbildningen får du betyg i kurserna och diplom som bevis på dina yrkeskunskaper. Diplomet har ett stort värde hos arbetsgivare i branschen.
En egen stjärna
Vi vet att du är en talang. Vårt uppdrag är att hjälpa dig hitta dina talanger och utveckla dem, så att du kan bli din egen stjärna. Vi är experter på språk och arbetsliv och vi hjälper dig nå dina framtidsmål.
Astar ger dig
· Det bästa bemötandet.
· En egen studieplan.
· En utbildning i samarbete med företag.
Efter din utbildning får du alla förutsättningar att bli en stjärna på arbetsmarknaden och har goda chanser till jobb.