VÄLKOMMEN TILL ASTAR I

Västerås

Med anledning av Coronavirusets framfart så har Astar beslutat att vi ställer in våra öppna hus tills vidare. Detta med anledning för att minska smittspridningen i vårt samhälle. Istället erbjuder vi möte online med oss istället.

Ring vår administratör eller mejla för att boka en tid för samtal. Kommunikatör: Laila Karimi, 076 – 721 74 16, astarvst.administration@astar.se

Komvuxutbildningar

I Västerås anordnar Astar följande komvuxutbildningar:

  • El
  • VVS
  • Svets
  • CNC
  • Undersköterska
  • Barn och fritid
  • Allmänna ämnen
  • Grundläggande ämnen

Arbetsmarknadsutbildningar

På uppdrag av Arbetsförmedlingen anordnar vi:

  • Fordonsmekaniker – Personbil, Lastbil
  • Elvalidering
  • Restaurang grund, kock/kallkök, servering, arbete i bar
  • Validering mot Kock

På uppdrag av Västerås stad anordnar vi:

  • SFI: Svenska för invandrare

Ansökningsinformation

Komvuxutbildningar

För att ansöka till en komvuxutbildning vänder du dig direkt till Vuxenutbildningscentrum i Västerås Stad. Klicka här för att läsa mer om lärlings- och komvuxutbildningar.

Arbetsmarknadsutbildningar

För att ansöka till en Arbetsmarknadsutbildning är du varmt välkommen att kontakta din handläggare på Arbetsförmedlingen genom att ringa: 0771-416 416.

Astar Kitchen serverar lunch tisdag – torsdag

Snickargatan 2
721 37 Västerås
Tel: 021-448 13 60 alt 073-673 92 61

Kontaktpersoner

Enhetschef / Rektor
Namn:Camilla Arnesdotter
Tfn:072-452 49 24
Epost:camilla.arnesdotter@astar.se
Administratör
Namn:Laila Karimi
Tfn:076 – 721 74 16
Epost:astarvst.administration@astar.se
Kontaktperson för: Restaurang
Namn:Anders Jansson
Tfn:073-673 92 61
Epost:anders.jansson@astar.se
Kontaktperson för: Barn & Fritid
Namn:Felicia Eriksson
Tfn:073-071 62 20
Epost:felicia.eriksson@astar.se
Kontaktperson för: Barn & Fritid
Namn:Anna Olsson
Tfn:
Epost:anna.olsson@astar.se
Kontaktperson för: Vård & Omsorg
Namn:Ahed Alnwaihi
Tfn:072-452 49 42
Epost:ahed.alnwaihi@astar.se
Kontaktperson för: Fordonsutbildning
Namn:Pedro Olivares
Tfn:072-452 49 15
Epost:pedro.olivares@astar.se
Kontaktperson för: CNC, Svets
Namn:Lulezim Metaj
Tfn:076 – 721 94 99
Epost:lulezim.metaj@astar.se
Kontaktperson för: VVS
Namn:Ramin Haghparastrad
Tfn:076 – 723 16 82
Epost:ramin.haghparastrad@astar.se

Våra utbildningar

Klicka här för att se hela vårt utbud av utbildningar

Våra utbildningar

Här hittar du oss

Adress:

På nedanstående adress anordnar vi:
Allmänna gymnasiala ämnen, Grundläggande ämnen, SFI: svenska för invandrare, Restaurang grund, kock/kallkök, servering, arbete i bar, Barn & Fritid, Vård & Omsorg

Kopparbergsvägen 25
722 13 Västerås

På nedanstående adress anordnar vi: , Elektriker via Komvux, El validering, VVS – Montör, CNC teknik – Skärande bearbetning, Svetstekniker, Fordonsteknik.

Omformargatan 18
721 37 Västerås

På adressen Snickargatan 2, 722 13 finner ni vår elevrestaurang Astar Kitchen

Loading öppna hus

Kommande öppna hus › Västerås

öppna hus Search and Views Navigation

öppna hus Views Navigation

  • Inga matchande evenemang listade under Västerås. Visa hela kalendern för att se en fullständig lista med evenemang.