VÄLKOMMEN TILL ASTAR I

Västerås

Komvuxutbildningar

I Västerås anordnar Astar följande komvuxutbildningar:

  • El
  • VVS
  • Svets
  • CNC
  • Undersköterska
  • Barn och fritid
  • Allmänna ämnen
  • Grundläggande ämnen

Arbetsmarknadsutbildningar

På uppdrag av Arbetsförmedlingen anordnar vi:

  • Stöd och Matchning

Vi ordnar även arbetsmarknadsutbildning inom:

  • Elteknik
  • Elvalidering
  • Restaurang grund, kock/kallkök, servering, arbete i bar
  • Validering mot Kock
  • Lokalvård

På uppdrag av Västerås stad anordnar vi:

  • SFI: Svenska för invandrare

Ansökningsinformation

Komvuxutbildningar

För att ansöka till en komvuxutbildning vänder du dig direkt till Vuxenutbildningscentrum i Västerås Stad. Klicka här för att läsa mer om lärlings- och komvuxutbildningar.

Arbetsmarknadsutbildningar

För att ansöka till en Arbetsmarknadsutbildning är du varmt välkommen att kontakta din handläggare på Arbetsförmedlingen genom att ringa: 0771-416 416.

Astar Kitchen serverar lunch tisdag – fredag

Snickargatan 2
721 37 Västerås
Tel: 021-448 13 60 alt 073-673 92 61

Kontaktpersoner

Enhetschef
Namn:Rikard Sundin
Tfn:010 – 43 44 291, 072 – 145 04 50
Epost:rikard.sundin@astar.se
Administratör
Namn:Laila Karimi
Tfn:076 – 721 74 16
Epost:astarvst.administration@astar.se
Kontaktperson för: Restaurang
Namn:Anders Jansson
Tfn:073-673 92 61
Epost:anders.jansson@astar.se
Kontaktperson för: Barn & Fritid
Namn:Eva Eriksson
Tfn:070-717 86 46
Epost:eva.eriksson@astar.se
Kontaktperson för: Vård & Omsorg
Namn:Ahed Alnwaihi
Tfn:072-452 49 42
Epost:ahed.alnwaihi@astar.se
Kontaktperson för: Elteknik & El validering
Namn:Tomas Nilsson
Tfn:073-914 15 63
Epost:tomas.nilsson@astar.se
Kontaktperson för: Fordonsutbildning
Namn:Pedro Olivares
Tfn:072-452 49 15
Epost:pedro.olivares@astar.se
Kontaktperson för: Stöd och matchning
Namn:Åsa Nylin
Tfn:076-495 83 46
Epost:asa.nylin@astar.se
Kontaktperson för: Lokalvård
Namn:Jenny Norrström
Tfn:072-450 75 54
Epost:jenny.norrstrom@astar.se
Kontaktperson för: CNC, Svets
Namn:Lulezim Metaj
Tfn:076 – 721 94 99
Epost:lulezim.metaj@astar.se
Kontaktperson för: VVS
Namn:Ramin Haghparastrad
Tfn:076 – 723 16 82
Epost:ramin.haghparastrad@astar.se

Våra utbildningar

Klicka här för att se hela vårt utbud av utbildningar

Våra utbildningar

Här hittar du oss

Adress:

På nedanstående adress anordnar vi:
Allmänna gymnasiala ämnen, Grundläggande ämnen, SFI: svenska för invandrare, Restaurang grund, kock/kallkök, servering, arbete i bar
Stöd & Matchning, Barn & Fritid, Vård & Omsorg

Kopparbergsvägen 25
722 13 Västerås

På nedanstående adress anordnar vi: , Elektriker via Komvux och Arbetsförmedlingen, El validering, VVS – Montör, CNC teknik – Skärande bearbetning, Svetstekniker, Fordonsteknik, Lokalvård via Arbetsförmedlingen

Omformargatan 18
721 37 Västerås

På adressen Snickargatan 2, 722 13 finner ni vår elevrestaurang Astar Kitchen

Laddar Evenemang
Hitta Evenemang

Evenemangsvynavigation

Kommande Evenemang › Västerås

  • Inga matchande evenemang listade under Västerås. Visa hela kalendern för att se en fullständig lista med evenemang.

Evenemang List Navigering