VÄLKOMMEN TILL ASTAR I

Karlstad

Arbetsmarknadsutbildningar

På uppdrag av Arbetsförmedlingen erbjuder vi nedanstående arbetsmarknadsutbildningar:

  • Meritportföljen
  • Restaurang grund, kock/kallkök, servering

Komvuxutbildningar

På uppdrag av Karlstad kommun erbjuder vi nedanstående utbildningar:

  • Bagare och konditor
  • Restaurang kock och storkök

Ansökningsinformation

Arbetsmarknadsutbildningar

För att ansöka till en Arbetsmarknadsutbildning är du varmt välkommen att kontakta din handläggare på Arbetsförmedlingen genom att ringa: 0771-416 416. Läs mer om Arbetsmarknadsutbildningar.

Komvuxutbildningar

För att ansöka till en komvuxutbildning fyller du i webbansökan på Karlstad kommun här. Läs mer om komvuxutbildningar.

Du kan vända dig direkt till oss om du har frågor och funderingar. Välkommen att studera på Astar!

Kontaktpersoner

Kontaktperson för: Bageri och konditori
Namn:Julia Bergstedt
Tfn:076-495 83 44
Epost:julia.bergstedt@astar.se
Projektledare för: Meritportföljen
Namn:Johan Hansbo
Tfn:076-721 74 21
Epost:johan.hansbo@astar.se
Kontaktperson för: Meritportföljen
Namn:Hala Khattab
Tfn:076-495 83 48
Epost:hala.khattab@astar.se
Kontaktperson för: Meritportföljen
Namn:Homayla Xidir
Tfn:076-495 83 48
Epost:homayla.xidir@astar.se
Projektledare för: Restaurang och servering
Namn:Ulf Karlkvist
Tfn:076-495 83 45
Epost:ulf.karlkvist@astar.se
Kontaktperson för: AF Restaurang grund, kock/kallkök och servering
Namn:Tovan Carlsson
Tfn:072-142 16 08
Epost:tovan.carlsson@astar.se

Våra utbildningar

Klicka här för att se hela vårt utbud av utbildningar

Våra utbildningar

Här hittar du oss

Adress:

På nedanstående adress anordnar vi Bageri och konditori samt Restaurang och servering:
Drottninggatan 13
652 25 Karlstad

På nedanstående adress anordnar vi Meritportföljen:
Infantiergatan 35d
653 40 Karlstad

På nedanstående adress anordnar vi arbetsmarknadsutbildningarna Restaurang grund, kock/kallkök, servering
Karlbergsgatan 2
652 24 Karlstad